Choroba Parkinsona jest zaburzeniem neurodegeneracyjnym, które dotyka głównie neurony wytwarzające dopaminę („dopaminergiczne”) w określonym obszarze mózgu zwanym istotą czarną. Objawy zwykle zaczynają się stopniowo i pogarszają się wraz z biegiem czasu. W miarę postępu choroby, osoby chore mogą mieć trudności z chodzeniem i mówieniem. Mogą również mieć zmiany psychiczne i behawioralne, problemy ze snem, depresję, trudności z pamięcią i zmęczenie. Jakie są przyczyny choroby Parkinsona?

Spis treści:
Przyczyny choroby Parkinsona
Objawy choroby Parkinsona
Diagnostyka choroby Parkinsona
Leczenie choroby Parkinsona
Zapobieganie choroby Parkinsona
Podsumowanie

Przyczyny choroby Parkinsona

Dokładna przyczyna choroby Parkinsona jest nieznana. Wpływ na zachorowalność mogą mieć składniki genetyczne, jak i środowiskowe. Niektórzy naukowcy uważają, że również wirusy mogą wywoływać chorobę Parkinsona.

Nieprawidłowe białka zwane ciałami Lewy’ego ujawniono w mózgach osób z chorobą Parkinsona. Naukowcy w dalszym ciągu nie wiedzą, jaką rolę mogą odgrywać w rozwoju choroby Parkinsona.

Chociaż nie ma żadnej konkretnej przyczyny, w badaniach zidentyfikowano grupy osób, które są bardziej podatne na rozwój tej choroby. Obejmują one:

 • Płeć: Mężczyźni są półtora razy bardziej narażeni na chorobę Parkinsona niż kobiety.
 • Rasa: Biali są bardziej podatni na chorobę Parkinsona niż Afroamerykanie lub Azjaci.
 • Wiek: Choroba Parkinsona zwykle pojawia się w wieku od 50 do 60 lat. Występuje tylko przed 40 rokiem życia w 5-10 procentach przypadków.
 • Historia rodziny: ludzie, którzy mają bliskich członków rodziny z chorobą Parkinsona, są bardziej podatni na rozwój choroby Parkinsona.
 • Toksyny: Narażenie na niektóre toksyny może zwiększać ryzyko choroby Parkinsona.
 • Uraz głowy: u osób z urazami głowy istnieje większe prawdopodobieństwo rozwoju choroby Parkinsona.

Objawy choroby Parkinsona

Objawy choroby Parkinsona mogą być różne dla każdego. Wczesne symptomy mogą być łagodne i pozostać niezauważone, natomiast często zaczynają się one po jednej stronie ciała.

Objawy choroby Parkinsona mogą obejmować:

 • Drżenie. Drżenie zwykle zaczyna się od kończyny, często ręki lub palców
 • Spowolniony ruch (bradykinezja). Z biegiem czasu choroba Parkinsona może spowolnić ruch, przez co proste zadania stają się trudne i czasochłonne. Kroki mogą być krótsze, wstanie z krzesła utrudnione.
 • Sztywne mięśnie. Sztywność mięśni może wystąpić w dowolnej części ciała, może to powodować ból i ograniczać zakres ruchu.
 • Upośledzona postawa i równowaga. Postawa może stać się pochylona lub mogą wystąpić problemy z równowagą.
 • Utrata odruchów. Może wystąpić zmniejszoną zdolność do wykonywania nieświadomych ruchów, w tym mrugania, uśmiechania się lub machania rękami podczas chodzenia.
 • Zmiany mowy. Podczas rozmowy osoby chore mogą mówić cicho, szybko lub się wahać. Mowa może być bardziej monotonna
 • Pisanie. Pisanie może być utrudnione, a literki mogą wydawać się małe.

Zobacz także: Choroby zakaźne – czym są jak im zapobiegać i z nimi walczyć

Diagnostyka choroby Parkinsona

Nie ma konkretnego testu do diagnozowania choroby Parkinsona. Diagnozę ustala się na podstawie wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego i neurologicznego, a także przeglądu objawów.

Badanie takie jak tomografia komputerowa  czy rezonans magnetyczny mogą być wykorzystane do wykluczenia innych chorób. Można również zastosować skan transportera dopaminy (DAT). Chociaż testy te nie potwierdzają choroby Parkinsona, mogą pomóc wykluczyć inne warunki i poprzeć diagnozę lekarza.

Ręce osoby starszej

Leczenie choroby Parkinsona

Chociaż nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, leki, leczenie chirurgiczne i inne terapie mogą często złagodzić niektóre objawy.

Leki na chorobę Parkinsona

Leki przepisywane na chorobę Parkinsona obejmują:

 • Leki, które zwiększają poziom dopaminy w mózgu
 • Leki wpływające na inne substancje chemiczne w mózgu
 • Leki, które pomagają kontrolować objawy niemotorowe obejmujące zaburzenia autonomiczne, poznawcze i psychiatryczne

Głównym lekiem choroby Parkinsona jest lewodopa, zwana także L-dopą. Komórki nerwowe używają lewodopy do wytwarzania dopaminy w celu uzupełnienia malejącej podaży mózgu. Zwykle ludzie przyjmują lewodopę wraz z innym lekiem zwanym karbidopą. Karbidopa zapobiega lub zmniejsza niektóre skutki uboczne terapii lewodopą – takie jak nudności, wymioty, niskie ciśnienie krwi i niepokój – oraz zmniejsza ilość lewodopy potrzebną do złagodzenia objawów.

Osoby z chorobą Parkinsona nigdy nie powinny przerywać przyjmowania lewodopy bez konsultacji z lekarzem. Nagłe odstawienie leku może mieć poważne skutki uboczne, takie jak niemożność poruszania się lub trudności w oddychaniu.

Inne leki stosowane w leczeniu objawów choroby Parkinsona obejmują:

 • Agoniści dopaminy naśladują rolę dopaminy w mózgu
 • Inhibitory MAO-B, które spowalniają enzym rozkładający dopaminę w mózgu
 • Inhibitory COMT pomagające rozbić dopaminę
 • Amantadyna, stary lek przeciwwirusowy, zmniejszający mimowolne ruchy
 • Leki antycholinergiczne zmniejszające drżenie i sztywność mięśni

Zapobieganie choroby Parkinsona

Lekarze i inne osoby zajmujące się badaniem choroby Parkinsona nie rozumieją, co ją powoduje. Nie są też pewni, dlaczego postępuje inaczej u każdej osoby. Dlatego nie jest jasne, jak można zapobiec tej chorobie.

Stale prowadzone są badania do określenia dlaczego występuje choroba Parkinsona i co można zrobić, aby temu zapobiec. Ostatnie badania sugeruje, że czynniki stylu życia – takie jak ćwiczenia fizyczne i dieta bogata w przeciwutleniacze – mogą mieć działanie ochronne.

Jeśli masz w rodzinie osoby chore na Parkinsona, możesz rozważyć przeprowadzenie badań genetycznych. Niektóre geny zostały połączone z chorobą Parkinsona. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że mutacje genów nie oznaczają, że na pewno choroba ta rozwinie się u Ciebie!

Podsumowanie

Choroba Parkinsona to stan trwający całe życie, który obejmuje zmiany neurologiczne w organizmie. Zmiany te mogą utrudnić funkcjonowanie w życiu codziennym. Dostępne są jednak leki i inne rodzaje terapii stosowane w leczeniu choroby Parkinsona i łagodzeniu objawów.

Obecne leczenie może złagodzić objawy, ale naukowcy mają nadzieję, że terapia genowa lub terapia komórkami macierzystymi kiedyś będą w stanie przywrócić funkcję, którą dana osoba już utraciła.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!