Lobolatorium chorób zakaźnych

Choroby zakaźne – czym są jak im zapobiegać i z nimi walczyć

Choroby zakaźne to zaburzenia wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pasożyty. Wiele różnych organizmów żyje w naszym ciele, które zazwyczaj są nieszkodliwe, a nawet pomocne. Ale pod pewnymi warunkami niektóre z nich mogą powodować choroby.

Spis treści:
Stare choroby zakaźne
Walka z chorobami zakaźnymi
Choroby zakaźne – zapobieganie
Choroby zakaźne – najważniejsze środki prewencji

Niektóre choroby zakaźne mogą być przenoszone od osoby do osoby. Niektóre są przenoszone przez owady lub inne zwierzęta. I możesz zdobyć innych, spożywając skażoną żywność lub wodę lub narażając się na organizmy w środowisku.

Stare choroby zakaźne

Choroby zakaźne są tak stare, jak stary jest świat. Opisywano je już w czasach starożytnej Grecji. Wiele z nich udało się jednak pokonać między innymi dzięki wynalezieniu szczepionek. Pierwsza szczepionka przeciwko chorobom zakaźnym pojawiła się już w XVIII wieku. Ogromny wpływ na ograniczenie liczby zachorowań na choroby zakaźne miały prace prowadzone przez Ludwika Pasteura. Wszyscy z pewnością znają różnego typu fakty historyczne związane z przeróżnymi epidemiami. W całej historii tego typu choroby zabiły miliony ludzi na całym świecie. Jak się jednak okazuje obecnie wiele z nich uznawanych jest za wytępione. Wszystko to dzięki postępowi, jaki miał miejsce, jeżeli chodzi o różnego typu kwestie związane z nauką czy też techniką. Dzięki ewolucji wiele ze wspomnianych chorób przestało być już groźne dla naszego zdrowia. Jak się jednak okazuje nie można być nadmiernie spokojnym. Różnego typu choroby zakaźne określane niekiedy mianem strych mogą powrócić w nowej, zmutowanej i jeszcze groźniejszej formie. Jest to naturalne prawo związane z rozwojem, a także zmianami występującymi w poszczególnych organizmach. Dlatego też różne organizacje rządowe, a także pozarządowe stale monitorują przypadki występowania nowych schorzeń, które związane są z czynnikami chorobotwórczymi, które do tej pory uznawane były za opanowane. Taka profilaktyka może zapobiec nowym epidemiom.

Walka z chorobami zakaźnymi

Wiele chorób zakaźnych przenoszonych jest drogą kropelkową. Na szczęście medycyna w obecnej chwili jest w stanie świetnie sobie z nimi poradzić. Pewien problem sprawiają jedynie niektóre z nich, np. świńska grypa. Jeszcze nie tak dawno walka z chorobami różnego typu, które można określić terminem „zakaźne” było bardzo trudne. Przeróżnego typu choroby odbierały zdrowie, a przede wszystkim życie milionom ludzi. To właśnie one zabiły więcej osób aniżeli mniejsze czy też większe wojny. Dlatego też walka z nimi stała się w pewnym momencie niezmiernie ważna. Przez setki czy też nawet tysiące lat walka ta była z góry skazana na przegraną. Jednak w końcu dzięki rozwojowi nauki, a także techniki udało się poznać źródła chorób zakaźnych, co było podstawą do produkcji odpowiednich leków, które wyeliminowały wiele chorób, które jeszcze jakiś czas temu zbierały śmiertelne żniwo wśród mieszkańców całej planety. Nie oznacza to jednak, że obecnie one nie istnieją. Jest wręcz przeciwnie. Nowe typy takich chorób, co jakiś czas przypominają o ogromnym zagrożeniu, jakie stanowią dla ludzkości. Poza tym w ubogich krajach wciąż możemy spotkać choroby, które bogatsze kraje uznały za przeszłość.

Pani w labolatorium

Choroby zakaźne – zapobieganie

Jeśli mówimy o zapobieganiu wszelkich chorób zakaźnych warto jest poznać kilka sprawdzonych porad. W Internecie jest naprawdę wiele o tym, w jaki sposób pozbyć się lub zapobiec typowym objawom przeziębienia, grypy itp. Choroby zakaźne wywoływane są przez wszelkiego rodzaju bakterie, wirusy, grzyby. Dawniej terminem tym nazywane zostały także te, które były wywoływane przez robaki, typu owsica, dziś choroby te należą do grupy pasożytniczych. Porady zdrowotne związane z chorobami zakaźnymi to głównie unikanie kontaktu z osobami chorymi. Zmniejszanie ryzyka zakażenia jest jednak najlepszą metodą na uniknięcie powikłań chorobowych. Niekiedy niestety nie da się tak po prostu uniknąć choroby. Grypa czy też przeziębienie jest tego najlepszym dowodem. Zbyt wiele osób choruje, by móc przejść obok tego obojętnie, tym bardziej kiedy ma się na co dzień styczność z takimi osobami. Aby wzmocnić swój organizm i zapobiegać chorobom można na przykład zatroszczyć się o odpowiedni tryb życia. Na pewno ruch, zdrowsze odżywianie pomogą pozbyć się problemu związanego z przeziębieniem i grypą. Dodatkowo w medycynie popularne są środki wspomagające odporność czy też szczepionki, z których naszym zdaniem warto korzystać!

Choroby zakaźne  – najważniejsze środki prewencji

Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, znacznie zmniejszysz ryzyko infekcji:

Częste mycie rąk. Jest to szczególnie ważne przed i po przygotowaniu jedzenia, przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Staraj się nie dotykać oczu, nosa lub ust dłońmi, ponieważ w ten sposób niepożądane bakterie bardzo często dostają się do organizmu!

Zaszczep się. Szczepienia mogą drastycznie zmniejszyć szanse zarażenia się wieloma chorobami. Bądź na bieżąco z zalecanymi szczepieniami!

Zostań w domu, gdy zachorujesz. Nie idź do pracy, jeśli wymiotujesz, masz biegunkę lub masz gorączkę. Nie wysyłaj także dziecka do szkoły, jeśli ma takie objawy!

Staraj się bezpiecznie przygotowywać jedzenie. Podczas przygotowywania posiłków utrzymuj w czystości blaty i inne powierzchnie kuchenne. Gotuj potrawy w odpowiedniej temperaturze. W przypadku mięsa mielonego oznacza to co najmniej 71 °C; drób 74 °C; i dla większości innych mięs, co najmniej 63 °C.

Przechowuj resztki jedzenia w lodówce – nie pozwól ugotowanym potrawom pozostawać w temperaturze pokojowej przez długi czas.

Praktykuj bezpieczny seks. Zawsze używaj prezerwatyw, zwłaszcza jeśli Ty lub Twój partner mieliście w przeszłości infekcje przenoszone drogą płciową.

Nie udostępniaj przedmiotów osobistych. Używaj własnej szczoteczki do zębów, grzebienia i maszynki do golenia. Unikaj także dzielenia szklanki do picia!

Podróżuj mądrze. Jeśli wyjeżdżasz z kraju, porozmawiaj ze swoim lekarzem o specjalnych szczepieniach – takich jak cholera, wirusowe zapalenie wątroby typu A lub B lub dur brzuszny – w rejonie, do którego się wybierasz, może być konieczne.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *