Smog w centrum miasta

Czyste powietrze – jak skutecznie walczyć ze smogiem?

Niestety Smog prawdopodobnie stale zadomowił się w środowiskach miast całej Europy, a Polska wciąż jest liderem w jego ilości.  Całe chmury zanieczyszczonego powietrza nie są tylko kwestią szarego krajobrazu – stanowią realne zagrożenie dla zdrowia ludzi przebywających na świeżym powietrzu, a zwłaszcza osób starszych.

Spis treści:
Maska antysmogowa – dla każdego
Co ludzie wdychają bez masek antysmogowych
Jak uniknąć kontaktu ze smogiem

Nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała ulec poprawie. W sezonie zimowym staje się jeszcze gorzej. Większość pyłu jest emitowana do atmosfery przez piece zainstalowane w gospodarstwach domowych, w większości nie spełniających żadnych norm emisji pyłu. Praktycznie wszystkie miasta rozpoczęły walkę ze smogiem, ale z naszego artykułu dowiesz jak dodatkowo możesz się przed nim chronić. Zapraszamy do lektury!

Maska antysmogowa – dla każdego

Maska przeciwpyłowa to produkt przeznaczony dla osób, które pomimo wysokiego zanieczyszczenia powietrza nie chcą rezygnować z przebywania w naturze. W takie maski powinni przede wszystkim zaopatrzyć się mieszkańcy większych miast, w których szkodliwe substancje w powietrzu przekraczają kilkukrotnie ilościowe dopuszczalne normy.

Zakup maski przeciwsmogowej powinien również uwzględniać osoby, które spędzają dużo czasu poza domem – pracując na świeżym powietrzu, miłośnicy spacerów lub aktywnie uprawiający sport. Dzieci, dorośli i seniorzy są w równym stopniu narażeni na szkodliwy smog. Szczególnie osoby starsze, które spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, powinni pamiętać o zaletach stosowania masek smogowych.

Dym wydobywający się z kominów elektrowni
Elektrownia emitująca szkodliwe gazy

Kilka lat temu widok maski przecipyłowej na ulicy mógł być zdumiewający, dziś coraz więcej osób stara się unikać ataków duszności, bólu gardła i kaszlu właśnie z ich pomocą. Polska po prostu się dusi, a ludzie stają się coraz bardziej świadomi zagrożenia. Filtry – często wymienne i wielowarstwowe – są odpowiedzialne za eliminację szkodliwego pyłu. Maski dla seniorów są zwykle wygodnymi rozwiązaniami, które nie powodują dyskomfortu podczas użytkowania i problemów z oddychaniem przez zakrytą twarz. Lekkie i trwałe materiały, skuteczne filtry, wygodne zapięcia zachęcają do ich zakładania. Co może zniechęcić seniorów do używania masek? Na pewno wygląd i myśl, że ktoś nas obserwuje cały czas. Nie ma jednak powodu do paniki. Obecnie społeczna świadomość oddychania czystszym powietrzem jest coraz większa!

Co ludzie wdychają bez masek antysmogowych

Są to głównie zawieszone cząstki stałe, które w dużym stopniu uszkadzają płuca, zwiększają ryzyko zawału serca, zwiększają ciśnienie krwi, zwężają naczynia krwionośne i drogi oddechowe, a także mogą być rakotwórcze. Inne zanieczyszczenia w powietrzu to benzen, ozon, dwutlenek siarki, tlenek węgla, ołów. Wszystkie mają ogromny  wpływ na nasze zdrowie. Powodują niedotlenienie serca, mózgu i innych narządów, zaburzenia rozwojowe lub uszkadzają układ krwionośny i immunologiczny.

Jak uniknąć kontaktu ze smogiem

Oprócz stosowania tych masek przeciwsmogowych każdy senior może w inny sposób ograniczyć przepływ zanieczyszczonego powietrza do miejsca, w którym przebywa. W przypadku informacji o bardzo wysokim stężeniu zanieczyszczonego powietrza w miejscu zamieszkania nie powinniśmy wychodzić z domu lub mieszkania. Dotyczy to w szczególności osób starszych cierpiących na astmę lub chorobę niedokrwienną serca. Nie otwieraj okien, a jeśli to możliwe, stosuj klimatyzację wyposażoną w wydajne filtry. Jeśli przemieszczasz się samochodem, unikaj otwierania szyb. Na spacer lub wycieczkę rowerową wyposażmy się w maski, które w największym stopniu chronią przed smogiem. Zastanów się także czy może warto byłoby wyposażyć swój dom w oczyszczacz powietrza! Jego działanie zauważymy na pewno w postaci lepszego samopoczucia. A Ty w jaki sposób walczysz ze smogiem? Podziel się z nami co myślisz o maskach antysmogowych!

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *