Kobieta na wadze

Jak skutecznie walczyć z otyłością i nadwagą? Zbiór najlepszych porad!

Moda na bycie FIT rozwinęła się u nas już jakiś czas temu. Siłownie przeżywają prawdziwe oblężenie. Sklepy zaczęły promować swoje stanowiska ze zdrową żywnością. Modę tą nakręcają także gwiazdy, które bardzo często promują zdrowy tryb życia. Moda na bycie szczupłym/ą i wysportowanym/ą jest zawsze na topie i wygląda na to, że sytuacja w najbliższym czasie się nie zmieni. Mimo tego ponad połowa społeczeństwa ma problemy z nadwagą i otyłością. Dlaczego tak się dzieje? Jak walczyć z tym problemem?

Spis treści:
Dlaczego jemy za dużo?
Otyłość – nie tylko problem natury estetycznej
Co możemy zrobić, aby schudnąć?
Odchudzanie – To jest łatwe!

Dlaczego jemy za dużo?

U osób w średnim i starszym wieku wynika to głównie ze zmniejszającego się z wiekiem metabolizmu i starych nawyków – trudno nam zastąpić biały chleb, ciemny makaron, jeść więcej sałatek, unikać olejów, masła lub rezygnować z klasycznych kotletów i obiadów wielodaniowych. U młodych ludzi zwykle problemem są złe nawyki żywieniowe w domu, czerpanie nadmiernej przyjemności z jedzenia, stres.

Otyłość – nie tylko problem natury estetycznej

Od jutra zaczynam się odchudzać – wielu z nas zbyt często wypowiada to zdanie. Zrzucenie kilku kilogramów jest również jednym z najczęściej pojawiających się postanowień noworocznych – styczeń to złoty okres dla wielu siłowni i klubów fitness. Chcemy wyglądać pięknie, dobrze się ze sobą czuć, wzbudzać podziw wśród znajomych. Jednak nie powinna to być jedyna motywacja do odchudzania – otyłość stanowi zwiększone ryzyko wielu groźnych chorób, zagrażających bezpośrednio życiu!

Według Wikipedii chorobami i objawami związanymi z otyłością są:

 • zespół metaboliczny
 • cukrzyca typu 2
 • choroby układu ruchu
 • nadciśnienie tętnicze
 • zawał serca i mózgu
 • wylew
 • zatorowość
 • zwyrodnienia kręgosłupa
 • choroby nerek
 • miażdżyca
 • kamica żółciowa
 • większe tendencje do nowotworów
 • rozstępy
Mężczyzna biegający w górach

Co możemy zrobić, aby schudnąć?

Informacji na temat odchudzania w Internecie jest całe mnóstwo. Wystarczy kilka kliknięć i znajdziemy setki informacji na temat właściwego odżywiania, bezpłatne programy do ćwiczeń w domu, motywujących historii, zapiszemy się na siłownię, basen lub taniec. Zasadniczo nie ma mowy, abyś przy odrobinie chęci nie wiedział, jak schudnąć. Jednak wiele osób ma problemy z motywacją – nie są w stanie same zmienić nawyków, a następnie ich utrzymać. Wtedy najlepiej oddać się w ręce specjalistów.

Odchudzanie – To jest łatwe!

Wszystko, co musisz zrobić, to pokochać jakiś sport (a możliwości jest wiele – poczynając od tańca lub pływania, przez jogę do setek innych propozycji) i jeść zdrowo i niskokalorycznie. Obie rzeczy nie mogą być jednorazową kampanią, dopóki nie zejdziemy do pożądanej wagi, ale stać się częścią naszego codziennego życia. Nie będzie to trudne, jeśli naprawdę pokochamy konkretny rodzaj wysiłku i znamy przepisy na zdrowe potrawy, które właśnie nam smakują najbardziej. Oczywiście nie ustrzeżemy się trudnych chwil zwątpienia, ale należy znaleźć pokłady motywacji i siły woli, aby stopniowo wprowadzać nowe nawyki. Wystarczy, że zrobisz pierwszy krok, a początkowe efekty zmotywują Cię do dalszych wysiłków i reszta pójdzie jak z płatka!

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *